Choď na obsah Choď na menu
 


Farský Kostol sv. Martina z Tours, biskupa

Súčasný chrám svätého Martina bol postavený v roku 1911. Chronostikon v kostole udáva rok 1912.

Zďaleka však nešlo o prvý katolícky sakrálny objekt, pretože nový kostol bol len znovuvybudovaním zbúraného kostola na tom istom mieste. Pôvodný kostol bol vysvätený roku 1419, pri príležitosti vysviacky novomestského chrámu, ktorému bol ten lieskovský filiálnym - dcérskym. Vykonal to vacovský biskup Štefan v sobotu pred štvrtou nedeľou po Veľkej noci.  To, že Lieskové už malo v tej dobe kostol, potvrdzuje aj iný prameň, a síce listina o vybudovaní novomestskej prepozitúry, kde sa uvádza že novomestský kostol má svoju fíliu v lokalite "Leskov". Tento maličký kostol sa však roku 1909 z podnetu vtedajšieho správcu farnosti Jozefa Budaya dal zbúrať, a ostala z neho iba časť veže.

Farský kostol súčasnosti bol vystavaný v novorománskom (udáva sa aj pseudorománskom) štýle, s typickými menšími polkruhovými oknami, krížovitými klenbami lodí, napokon i mohutnými múrmi. Dodnes sa v ňom zachovala starobylá kazateľnica (na ktorú sa stúpa  z priestorov svätyne niekoľkými schodmi), čo v dnešnej dobe - po najrôznejších rozhodnutiach v najrôznejších dobách a podmienkach už nie je samozrejmosťou. Doslova raritou - prihliadnuc na architektúru kostolov v bezprostrednom okolí - je skutočnosť, že kostol má 3 lode, hlavnú a 2 bočné.

tabula s napisom.jpg

Tabuľa na stene v hlavnej predsieni kostola, ktorej latinský nápis sa dá preložiť nasledovne:
"Tento svätý kostol bol postavený za biskupa Viliama a od neho posvätený."
 

K interiéru kostola:

Hlavný oltár je zasvätený patrónovi kostola, sv. Martinovi z Tours, pričom v strede je jeho socha v životnej veľkosti. Z perspektívy obetného stola, naľavo od neho je socha sv. Metoda a napravo sv. Konštantína - Cyrila, pričom tieto 2 sochy sú o niečo menšie od Martinovej. Oltár je pôvodom z Tirolska (St. Ulrichu), jeho výrobca: F. Prinoth, špecialista na výrobu oltárov. Po nedávnej generálnej revízií a renovácií interiéru kostola nadobudol jeho povrch pôvodné farby, aké by mal mať, to jest kombináciu farieb šedej, tmavočervenej a sýto modrej.

Bočné oltáre sú venované: v ľavej bočnej lodi (z pohľadu hlavného vchodu voči hlavnému oltáru) je oltár zasvätený Božskému srdcu Ježišovmu, a v pravej Lurdskej Panne Márií.

 

 

Publikované zdroje informácií :

- ŽÁKOVIC, M. a DROBNÁ, E. Moravské Lieskové 1398-1998. Moravské Lieskové: Obecný úrad, 1998. 232 s.
 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.