Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Farský Kostol sv. Martina z Tours, biskupa

Súčasný chrám svätého Martina bol postavený resp. vysvätený v roku 1912, pričom posvätenie vykonal nitriansky biskup Viliam Batthyány.

Zďaleka však nešlo o prvý katolícky sakrálny  objekt , pretože nový kostol bol len znovuvybudovaním zbúraného kostola na tom istom mieste. Pôvodný kostol bol vysvätený roku 1419, pri príležitosti vysviacky novomestského chrámu, ktorému bol ten lieskovský filiálnym -dcérskym. Vykonal to vacovský biskup Štefan v sobotu pred štvrtou nedeľou po Veľkej noci.  To, že Lieskové už malo v tej dobe kostol, potvrdzuje aj iný prameň, a síce listina o vybudovaní novomestskej prepozitúry, kde sa uvádza že novomestský kostol má svoju fíliu v lokalite  "Leskov". Tento maličký kostol sa však roku 1909 z podnetu vtedajšieho správcu farnosti Jozefa Budaya dal zbúrať, a ostala z neho iba časť veže.

Farský kostol súčasnosti bol vystavaný v novorománskom (udáva sa aj pseudorománskom) štýle, s typickými menšími polkruhovými oknami, krížovitými klenbami lodí, napokon i mohutnými múrmi. Dodnes sa v ňom zachovala starobylá kazateľnica (na ktorú sa stúpa  z priestorov svätyne niekoľkými schodmi), čo v dnešnej dobe -po najrôznejších rozhodnutiach v najrôznejších dobách a podmienkach , už nie je samozrejmosťou. Doslova raritou - prihliadnuc na architektúru kostolov v bezprostrednom okolí - je skutočnosť, že kostol má 3 lode, hlavnú a 2 bočné.

K interiéru kostola:

Hlavný oltár je zasvätený patrónovi kostola, sv. Martinovi z Tours, pričom v strede je jeho socha v životnej veľkosti. Z perspektívy obetného stola, naľavo od neho je socha sv. Metoda a napravo sv. Konštantína - Cyrila, pričom tieto 2 sochy sú o niečo menšie od Martinovej. Oltár je pôvodom z Tirolska (St. Ulrichu), jeho vyrobca: F. Prinoth, špecialista na výrobu oltárov. Po nedávnej generálnej revízií a renovácií interiéru kostola nadobudol jeho povrch pôvodné farby, aké by mal mať, to jest kombináciu farieb šedej, tmavočervenej a sýto modrej.

Bočné oltáre sú venované: v ľavej bočnej lodi (z pohľadu hlavného vchodu voči hlavnému oltáru) je oltár zasvätený Božskému srdcu Ježišovmu, a v pravej Lurdskej Panne Márií.

 

 

 


 

 

 

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.